Institut inteligentního designu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grafický symbol, kterým se IID prezentuje, zobrazuje tři specifické skupiny typů lidské inteligence, zjednodušeně charakterizované kvocienty IQ, EQ a SQ

Institut inteligentního designu je neformální multidisciplinární sdružení (think tank) zaměřené na synergický výzkum v oblasti komplexní kvality designu a architektury. Jde o propojené vnímání teorií, technologií a metodologie výuky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikal od roku 2010 postupnou transformací Institutu informačního designu Benešov, který se začal zabývat designem obecně. Institut informačního designu ukončil svou činnost s platností původního zákona o občanských sdruženích (2015). Institut inteligentního designu jej nahradil, používá dále jeho zkratku (IID) a přesunul svou působnost do Prahy.

Inteligentní design[editovat | editovat zdroj]

IID svou aktivitou chce podpořit v minulosti ne příliš výrazné používání slovního spojení pro komplexně kvalitní, promyšlená řešení produktů včetně staveb. Komplexní kvality jsou v tomto pojetí vnímány jako výsledek silně rozvinutých jednotlivých typů lidské inteligence mimořádně u jedince, reálně zejména u vhodně složeného tvůrčího kolektivu. Jednotlivé typy inteligence je pak vhodné vnímat hierarchicky od základních (jazyková, logická, prostorová, kinestetická, zvukově-hudební), přes systémové (intrapersonální, interpersonální, ekosystémová) až k řídí inteligenci existenciální, která operuje s hodnotovými systémy.

Design 4.0[editovat | editovat zdroj]

Design 4.0 je nejen reakcí na požadavky Průmyslu 4.0 (to by bylo škodlivě omezené), ale komplexně na požadavky soudobé civilizace a potřeby lidského organismu formovaného přírodou před tisíci let a nuceného k adaptaci v technosféře. Součástí této reakce je i Vzdělávání 4.0, které musí vést nejen ke znalosti technologií, ale zejména ekosystému a lidského organismu. Vzdělávání 4.0 pak pracuje s metodami postdigitální pedagogiky a andragogiky, které využívají digitální technologie jen z části a kladou důraz na komplexní vnímání kvalit všemi lidskými smysly. Dobré vymezení problematiky Designu 4.0 představuje soubor komentovaných pojmů zveřejněný v občasníku DESIGN 4.0 - MEZIČAS 1 (Pokus o vymezení prostoru, s. 32, Praha, 2017).

Podpora vzdělávání 4.0[editovat | editovat zdroj]

IID zpracovává pro účely vzdělávání veřejnosti i studentů naučné materiály na svém webu[1], facebooku[2] a instagramu[3].

Občasník DESIGN 4.0 – MEZIČAS[editovat | editovat zdroj]

Komplexní diskusi k tématu IID podporuje vydáváním občasníku DESIGN 4.0, který je na základě poznatků kognitivní psychologie šířen nejen digitálně[4], ale i na papíře. Občasník se snaží překlenout mezeru ve vydávání periodika věnovaného designu po dobu, než se jej ujme některá z veřejných institucí, k jejímuž poslání taková aktivita patří.

Cena a anticena za ergonomii[editovat | editovat zdroj]

IID spolupracuje při udílení českých cen a anticen za ergonomii[5], neboť jde o jedinou tuzemskou aktivitu tohoto typu s dostatečně komplexním hodnocením kvalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INSTITUT INTELIGENTNÍHO DESIGNU. institut-inteligentniho-designu2.webnode.cz [online]. [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  2. Institut inteligentního designu. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  3. Inteligentní Design (@inteligentnidesign) • Fotky a videa na Instagramu. www.instagram.com [online]. [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. (česky) 
  4. Design 4.0 – Mezičas | Design Cabinet CZ. www.designcabinet.cz [online]. [cit. 2020-09-15]. Dostupné online. 
  5. Cena za ergonomii designu 2020 - tisková zpráva. Česká ergonomická společnost [online]. 2020-08-31 [cit. 2020-09-15]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]