Wikipedie:Dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání
Minimálně dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje bývají požadovány pro doložení, že si určité téma na Wikipedii zaslouží samostatný článek. Množství a kvalita těchto zdrojů (publikací) musí objektivně dokládat, že dané téma je pro encyklopedii dostatečně významné. Požadavek vychází z hlavního kritéria doporučeného pro posuzování encyklopedické významnosti, speciální požadavky jsou pak stanoveny pro články o lidech, internetových stránkách a službách a hudbě.
Hlavní kritérium ve zkratce:
Předmět je významný, pokud je předmětem vícera netriviálních publikovaných prací, které jsou nezávislé na předmětu samotném.
Upřesnění pojmů[editovat | editovat zdroj]
Tato sekce si neklade za cíl být zcela vyčerpávající, jedná se jen o ilustrace pro lepší pochopení.
- Dva zdroje bývají požadovány jako minimum, protože téma, o kterém píše jen jeden zdroj, zpravidla není vhodné pro samostatný článek. Ani existence dvou zdrojů automaticky nedokládá encyklopedickou významnost. Lepší je vždy vícero zdrojů.
- Nezávislý zdroj. Zdroj by měl být především nezávislý na tom, o čem pojednává. Nemůže jej tedy psát někdo, o kom pojednává daný článek nebo je s předmětem článku jinak spojen. Nelze dokládat významnost např. nějaké osoby jejími osobními stránkami, významnost firmy jejími „oficiálními“ stránkami nebo významnost výrobku odkazem na stránky výrobce.
- Netriviální zdroj – takový, který předmět článku jen nezmiňuje v několika málo slovech či větách, nebo nejde o pouhou položku v adresáři, podobném seznamu či v krátkém odstavci apod. Mělo by se tedy jednat o širší pojednání.
- Věrohodný – publikovaný věrohodnými a všeobecně uznávanými subjekty a institucemi. Nevěrohodné jsou zpravidla texty publikované přímo autory, například fanouškovské stránky či soukromé blogy.
Další informace[editovat | editovat zdroj]
Více informací naleznete na: