Stíhaní Novináři

Příběh Zdenka Zukala - novináře,
který draze platí za to, že mluvil pravdu

Jak je těžké umlčet novináře

Už od roku 1996 je olomoucký novinář Zdenek Zukal nucen zabývat se více než novinařinou a podnikáním pochůzkami po policejních odděleních a soudech. Důvod - před třemi lety zveřejnil výbušné materiály o prorůstání organizovaného zločinu do bezpečnostních složek, známé jako "olomoucká kauza". Zcela jistě lidem utkvěly v hlavě záběry z televizních zpráv v lednu roku 1998, kde Zukala vedli policisté z policejního oddělení (kam přitom sám a dobrovolně přišel podat vysvětlení) v želízkách do vazby. Hrstka diváků si určitě vzpomněla na případ, který zveřejnil. Málokdo však dnes ví, jak je na tom novinář dnes. Že je pořád obžalován a stále mu hrozí, že bude odsouzen.
Ještě nějaký čas a téměř nikdo si na Zukalův případ a olomouckou kauzu nevzpomene. No a právě tehdy se může stát, že Zukal bude v tichosti odsouzen a nikdo ani nehlesne. Nezvládnutelný novinář bude konečně umlčen. Scénář Zukalovy budoucnosti už byl zřejmě dávno naplánován: jeho plnění ale některé těžko předvídatelné okolnosti zdržují. To už ale předbíhám. Proto od začátku.

TOP

Zukal odhaluje olomouckou aféru a co na to policisté

Začalo to tím, že Zukal objevil lidi, kteří říkali, že policisté spolupracují s podnikateli a dostávají od nich úplatky. Tito lidé našli odvahu mluvit před kamerou. Záhy přišel Zukal na to, že šéf olomouckého útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kapitán Josef Kolínský, spolupracoval před revolucí s StB a podílel se na přípravě falzifikátů, které měly očernit naše bezpečnostní složky (aféra známá jako Zemanův kufřík).
Následovalo odhalení vyšetřovatele Vladimíra Trýzny, který na případu pracoval jako vedoucí speciálního týmu. Tomu měl jeden z aktérů olomoucké kauzy, podnikatel Dušan Magna, zaplatit exkluzivní zájezd do zahraničí poté, co se mu podařilo dostat se z vězení (poprvé byl propuštěn z vazby, podruhé se mu "podařilo" utéct). Ve všech případech Zukal ověřoval ze všech stran, protože si byl vědom toho, na jak tenký led se pouští. Navíc držel v rukou originály dokladů - důkazy, o nichž nebylo pochyb. Na základě zveřejnění těchto materiálů začaly první problémy - policisté začali obcházet Zukalovy kolegy a vzkazovali mu, ať toho nechá, protože na něj mají vázací spis, a že by jim mohl vypadnout ze šuplíku. "Byl jsem klidný, jsem totiž třikrát lustrovaný," komentuje Zukal tehdejší situaci.
Po neúspěšném varování policistů následovalo v dubnu 1997 první sdělení obvinění pro pomluvu. V prosinci téhož roku následovala další dvě. "Zprávu o tom, že vyšetřovatel Kolínský je bývalý estébák, jsem odvysílal na základě materiálů z ministerstva vnitra. Přesto mi napařili křivé obvinění, za které mi hrozilo až osm (!) let vězení," líčí Zukal. Teprve rok na to mu byla trestní hranice snížena na maximálně tři roky.

TOP

Ze strážnice odvedli Zukala v poutech

Novinář chodil vzorně na všechny na výslechy, na které ho policisté zvali, avšak nevypovídal. Jak vysvětluje, podle smlouvy, kterou má s TV Nova, nemusí o okolnostech natáčení svých reportáží nikomu podávat žádné informace. Stejně tak odmítl vypovídat i 5. ledna 1998, kdy byl předvolán na policejní stanici, aby podal vysvětlení. Tentokrát to však skončilo jinak. Policisté nic netušícímu novináři nasadili pouta a drželi ho na oddělení čtyři hodiny, přičemž mu hrozili vazbou. "Řekli mi, že jsem obviněn, a že půjdu do vazby, abych nemohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti," vzpomíná novinář.
Vazbě unikl jen díky tomu, že se mu podařilo kontaktovat svého právníka Jana Špilháčka, který dal ihned echo novinářům. Díky tomu mohli reportéři natočit, jak Zukala vedou v poutech a sdělovací prostředky celý případ rozmázly. "Soudce pak vazbu nepodepsal," říká Zukal.
Tím však zájem policistů o Zukalovu osobu neutuchl - po tomto incidentu mu doma i ve studiu udělali prohlídky Chtěli po něm, aby jim dal originály účtenek za letenky do zahraničí, které zaplatil podnikatel Magna Trýznovi poté, co byl puštěn na kauci z vazby. "Ačkoli jsem jim dával kopie s tím, že originály nemám, nevěřili mi. Mysleli, že u mě originály najdou a budou mít vystaráno," popisuje novinář.
Zukal měl být zlomen, aby ho už nikdy nenapadlo do podobných věcí strkat nos. Marně se svým právníkem rozesílali desítky stížností, v nichž upozorňovali na protiprávní postup při vyšetřování a stěžovali si na postup policistů. Nikoho však netížilo, že obviněný novinář nemohl nahlédnout do svých spisů, že svědci jsou vyslýcháni, aniž by k tomu byl pozván Zukalův právník nebo že je právník zván na výslechy svědků tak, aby nebyl schopen se jich zúčastnit.
Potupných domovních prohlídek nebyli ušetřeni ani jeho kolegové ze studia. Někteří začali mít po výhrůžkách strach o svůj život. "Bylo mi hrozně. Neměli s tím případem nic společného, ale dopláceli na to se mnou," říká Zukal. Kdyby byl pouhým redaktorem a ne podnikatelem, tehdejší situace by jej tolik nedeptala. Jenže on cítil zodpovědnost za osm lidí, které ve studiu zaměstnával. Nemohl dopustit, aby kvůli němu přišli o práci. Studio jelo dál, ale on žádná závažnější témata nemohl zpracovávat. "Okamžitě by mě zatkli, že pokračuji v trestné činnosti," vysvětluje. Špatně na tom byl také ekonomicky - všechny peníze padly na placení právních služeb. O tom, že se mu někdy podaří dostavět domek, si zatím může nechat jen zdát - je tak zdiskreditovaný, že nemá šanci získat úvěr. "Když jdu do banky, nikdo mi nedá ani halíř," konstatuje.

TOP

Amnestie je jen pro vyvolené

Do vyšetřování případu zasáhla 3. února 1998 amnestie prezidenta republiky. Zukal už začal doufat, že bude mít všechno za sebou, protože amnestie se týkala i jeho obvinění. Den předtím ale policisté jeho trestné činy překvalifikovali tak, aby se na ně amnestie nevztahovala. Postupovali přitom protiprávně, protože o změně kvalifikace trestného činu nesepsali se Zukalem protokol a upozornění na změnu právní kvalifikace mu bylo doručeno až 5. února - rozhodnutí o překvalifikování bylo podle Zukala antidatováno. "Šlo o zcela účelovou změnu, aby mohlo vyšetřování pro tyto skutky pokračovat i přesto, že podléhaly amnestii," uvedl Zukalův právník Opět si oba stěžovali - opět marně.
Naděje Zukalovi svitla ještě jednou: v srpnu 1998 se objevil jako svědek bývalý vyšetřovatel inspekce ministerstva vnitra Josef Menšík, který nejenže potvrdil, že Kolínský je bývalý estébák, ale vypověděl také, že mučil a týral lidi.Rovněž s pracovníky svého týmu získal důkazy, na jejichž základě mohl být Kolínský z místa obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a ohrožení služebního a státního tajemství. "K tomu všemu podle Menšíka existovala dokumentace. To, že ji teď nikdo nemůže najít, je jiná věc," říká Zukal. Jak novinář dokládá, sám Menšík byl z případu odvolán - podle něj to bylo zásluhou tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla a ministryně spravedlnosti Vlasty Parkanové, která prý přímo trvala na tom, aby mu byl spis odebrán.
Novinář čekal, že se na základě tohoto klíčového svědectví věci pohnou: buď bude Menšík obviněn ze lži nebo bude Kolínský odvolán. Zukalův právník Jan Špilháček si vyžádal předvolání dvou důležitých svědků, Rumla a Parkanovou, kteří měli o činnosti inspekce informace. Marně - od této chvíle až do dnešní doby vyšetřování usnulo.

TOP

Kdo si ještě troufne šťourat?

Kdyby měl Zukal možnost vrátit čas zpět, už by do tohoto případu nevstupoval - nechal by policajty, ať si mezi sebou účty vyřizují sami. "Všechny materiály a důkazy bych předal novinářům, ať jsou slavní oni. Já už bych do toho nešel," říká s odstupem času.
Je si ovšem vědom i toho, že by to možná znamenalo, že případ nikdy nebude objektivně zveřejněn - o nezávislosti novinářů v České republice si totiž nedělá žádné iluze. Buď jsou hloupí tak, že s nimi lze velmi jednoduše manipulovat, aniž by cokoli tušili, anebo si nechají za klid zbraní zaplatit. Cena některých je přitom velmi nízká - stačí jeden oběd, pár úsměvů či jiné projevy náklonnosti.
Pokud by se přesto našel nějaký šťoural, který ještě zatepla poběží s informacemi na světlo, budiž mu výstrahou Zukalův případ. Může ho stejně jako jeho předchůdce potkat mnohaměsíční obíhání soudů a policejních stanic, hrozba vazby a vyšetřování, které přes jasné důkazy nepřinese jeho osvobození. Jeho poctivost mu může od základu změnit život k horšímu. Pokud bude i přesto některý z novinářů ochoten objasňovat podobné výbušné případy, může si být jist, že se bude velmi brzy cítit jako disident.

TOP

U nás je ticho, v zahraničí to vře

Od začátku Zukal nevěřil tomu, že je možné, aby se novináři dělo takové bezpráví. Anebo, když už se děje, tak pouze do té doby, než se o něm dozví nějaký nadřízený, ministr či vláda. Jenže: o tom, že je Kolínský bývalý estébák, muselo být podle Zukala v době, kdy byl jmenován do funkce šéfa úřadu vyšetřování organizovaného zločinu, velmi dobře známo, protože musel být před jmenováním lustrován. "Některý z ministrů mu musel udělit výjimku," vysvětluje novinář, který se nemůže zbavit podezření, že další vlády chtěly toto "nedopatření" ututlat Proto podle něj nyní všichni raději mlčí.
Zukal napsal několik interpelací vládě a desítky stížností na všechny možné strany. Nedá se tedy říci, že o jeho případu nikdo nic neví. Co se však dá říci s jistotou - dosud nikdo z české justice, policie, či státního zastupitelství nepodnikl nic, aby Zukala nesmyslných obvinění zbavil a osvobodil jej. Vyšetřovatel Kolínský pracuje jako šéf olomouckého útvaru pro odhalování organiizovaného zločinu dál.
Tím, jak nespravedlivě stíhanému novináři pomoci, se naopak zabývají na americké ambasádě, v českém Výbor na ochranu svobody slova a Comitec Protect of Journalists (Výbor na ochranu novinářů) v New Yorku. "Česká republika už je v jejich databázi nespravedlivě stíhaných novinářů díky mému případu zastoupena také," říká Zukal. Stopy triumfu však v jeho hlase slyšet nejsou.

Lenka Daňhelová

TOP

Na dnešní zpravodajství se vrátíte přes modrý nápis 'Vítejte v deníku severní a střední Moravy' vpravo nahoře.

Copyright ©  Severomoravský PATRIOT 1999