Státní zástupce chtěl zmařit

Hučínův proces, ale neuspěl

PRAHA – Přibližně tři desítky přátel politického vězně a bývalého důstojníka BIS kapitána Vladimíra Hučína přišly podpořit jeho snahu o obnovení procesu z osmdesátých let. Tehdy byl disident Hučín na objednávku Státní bezpečnosti odsouzen za pumový útok před garážovými dveřmi bývalého agenta StB a KGB Antonína Mikeše, při kterém nebyl nikdo zraněn. Chování Státního zástupce Rudolfa Voleka při jednání, jež se konalo ve čtvrtek, 31. května 2001 v improvizované soudní síni v prostorách vazební věznice v Praze na Pankráci, však vyvolávalo v přítomných zděšení a nesouhlas. Jeho strategii považoval za podezřelou také Hučínův obhájce v dané věci Zdeněk Odehnal. „Zdržím se komentáře, protože bych se dostal do rozporu s etikou advokátní praxe,“ opakovaně reagoval na výstupy Státního zástupce.

Podle advokáta Milana Hulíka, který obhajuje spolu s JUDr. Stanislavem Devátým Vladimíra Hučína v trestních záležitostech, kvůli kterým je v současné době vazebně stíhán, postup, jež zvolil při tomto jednání Státní zástupce Volek měl jediný cíl – zmařit celý proces. „Nejdříve se snažil zabránit účasti veřejnosti. Následným vznesením námitky podjatosti soudu chtěl dosáhnout toho, aby se jednání nekonalo vůbec,“ informoval Hulík, podle kterého by v případě úspěchu Státního zástupce totiž mohla být, vzhledem k současnému stíhání, zvýšena míra kriminality jeho klienta. „Teď je naprosto zřejmé, o co Státnímu zastupitelství v Přerově vlastně jde,“ dodal.

Předseda senátu Jaroslav Matálek nakonec ani jednomu z návrhů Státního zástupce nevyhověl a povolil obnovu Hučínova procesu z osmdesátých let, avšak pouze ve výroku o trestu, nikoliv vině. „Jeho jednání by bylo trestné i dnes. Trest však považuji za nepřiměřený,“ odůvodnil usnesení senátu jeho předseda Malátek. Proti rozsudku podal na místě stížnost Hučínův obhájce, který požadoval obnovenu řízení jak ve vztahu k trestu, tak i vině.

 

 

Pro dokreslení této neobvyklé situace předkládáme čtenářům zkrácenou verzi přepisu zvukového záznamu z inkriminované části jednání:

 

 

Je čtvrtek, 31. května 13,15 hod. V pražské vazební věznici Pankrác začíná proces. Státní zástupce požaduje, aby toto jednání probíhalo s vyloučením veřejnosti. Vzhledem k tomu, že Vladimír Hučín je bývalým agentem české tajné služby jako důvod uvádí, že by mohlo dojít k vyzrazení utajovaných skutečností (státního tajemství).

 

 

Obhájce Vladimíra Hučína: „Já bych chtěl především připomenout, že státní zastupitelství by mělo konečně uvést, z jakého důvodu vlastně žádá o vyloučení veřejnosti z tohoto zasedání.. V přípise, který jste soudu zaslali bylo uvedeno, že by to mělo být z důvodů pokusu mého klienta o maření jiného trestního stíhání, kvůli kterému se teď nachází ve vazbě. Dnes tady slyšíme argumentaci novou. Můj klient však trvá na tom, aby jednání bylo veřejné “.

 

Kpt. Vladimír Hučín: „Mám zato, že rozkrývání komunistických zločinů by mělo probíhat pod kontrolou veřejnosti a médií. Chápu, že KOMPLOT, KTERÝ BYL NA MĚ PŘIPRAVEN S POMOCÍ BIS, POLICIE A STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ JE MIMOŘÁDNĚ RAFINOVANÝ. Já už dnes ale vím, že přijde doba kdy já budu vítězem, a kdy obžalovaní budou Ti, kteří ho osnovali. JEDNÁ SE O KOMUNISTICKÉ ZLOČINCE, KTEŘÍ SE SKRÝVAJÍ POD ROUŠKOU DEMOKRACIE A POD RŮZNÝM KRYTÍM DOSUD PŮSOBÍ NA TĚCH NEJVÝZNAMĚJŠÍCH MÍSTECH. Dělal jsem problematiku subverze, disfunkce státní správy, a DOSTAL JSEM SE K VELMI VÝZNAMNÝM INFORMACÍM, která se rovněž týkají prověrky Státního zastupitelství v Přerově, což mohu doložit. Při pobytu na Pankráci se to samozřejmě těžko provádí. PROTO JSEM BYL IZOLOVÁN, proto celý komplot vznikl a proto musíme celou záležitost řešit zde ve věznici, což není vůbec normální. STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ, které JE V MNOHA PŘÍPADECH ZASTUPITELSTVÍM STÁTNÍ BEZPEČNOSTI, by takovým způsobem nemělo bránit procesu, ve kterém se jedná o odkrývání komunistických zločinů “.

Státní zástupce: „Trvám na vyloučení veřejnosti z tohoto jednání. Jak jsem již dříve požádal, je zapotřebí věnovat zvláštní pozornost ochraně utajovaných skutečností. Jak sami vidíme z výpovědi pana Hučína, znovu dochází ke sdělování informací, která by mohly být předmětem státního tajemství “.

 

Obhájce Vladimíra Hučína: „Chtěl bych jen připomenout, že opět nebyly uvedeny konkrétní důvody, ale jako vždycky pouze paušální “.

 

Kpt. Vladimír Hučín: „Trvám na tom, aby toto jednání bylo veřejné. Co se týče těch utajovaných skutečností: Při domovní prohlídce byl nalezen dokument, který se jmenuje Zpráva o nepřátelské činnosti aktivních jednotlivců a skupin z řad antisocialistických sil v okrese Přerov. Tato zpráva byla vypracována v roce 1989 o činnosti oponentů režimu, kde jsem já opakovaně zmiňován jako výrazná osoba, která se angažuje proti socialismu. Jen tak nad rámec věci - příslušníci speciální skupiny, kteří mě nedávno přepadli a prováděli domovní prohlídku se snažili zabavit všechno a v různých místnostech tak, aby to nebylo kontrolovatelné. Když našli tento dokument, byli velmi spokojeni, poněvadž ho považovali za významný. Už jen tím, že DOKUMENT JE PODEPSÁN NÁČELNÍKEM STB V PŘEROVĚ ZDEŇKEM BLAHETOU. TEN PATŘÍ DO OKRUHU BLÍZKÝCH ZNÁMÝCH KOLEGŮ ZDE PŘÍTOMNÉHO PANA STÁTNÍHO ZÁSTUPCE. To jsem chtěl říct k těm utajovaným skutečnostem, protože, pane Státní zástupče, je jen otázka času, kdy to praskne. K mým novým obviněním jsou využívání agenti bývalé StB, kterým jsou dávána krycí jména, jako například jistý pan „Josef Dvořák“. (poznámka autora: jedná se o blízkého spolupracovníka bývalého důstojníka StB Ludvíka Zifčáka a bývalého člena pomocné stráže VB Jiřího Metelku z Přerova).

 

 

Předseda senátu Jaroslav Matálek přerušil jednání na 30 minut. Senát se radí, zda vyhoví žádosti Státního zástupce a vyloučí z projednávání veřejnost. „Rozhodli jsme se, že návrhu Státního zástupce na vyloučení veřejnosti nevyhovíme. Všechna předešlá jednání byla veřejná, a proto jsme neshledali důvody, proč by mělo být toto jednání s vyloučením veřejnosti,“ sdělil po přestávce předseda senátu. Státní zástupce i proti rozhodnutí senátu trvá na vyloučení veřejnosti, a dále vznáší námitku podjatosti soudu.

Obhájce Vladimíra Hučína: „Pane soudce, já si odpustím své osobní komentáře, já jen vyzývám Státního zástupce, aby uvedl konkrétní důvody, konkrétní důvody(!), o které opírá svůj závěr, že by snad senát měl, zřejmě pro poměr k projednávané věci, či snad k některé ze stran, být podjatý. Pokud tyto důvody neuvede, značným způsobem ztěžuje práci nejen Vám, ale případně nadřízenému orgánu. Dále bez komentáře, bez dalších komentářů, protože mám obavy, že bych se dostal do konfliktu s profesionálními pravidly advokátské etiky “.

 

Kpt. Vladimír Hučín: „Myslím, že toto je dalším důkazem toho, že zájem zmařit toto jednání mají především ty komunistické struktury, které proti mně celou dobu vystupovaly“.

 

Předseda senátu přerušuje jednání na dalších 20 min. Senát rozhoduje, zda vyhoví návrhu Státního zástupce na podjatost soudu. Přibližně po dvaceti minutách sděluje, že v kauze pana Hučína se tento senát necítí být podjatý a neshledal žádné zákonné důvody, které by bránily tomuto soudu v projednávání. Proto návrhu Státního zástupce opět nevyhovuje. Na opětovné vyzvání obhájce Vladimíra Hučína Státní zástupce není schopen blíže specifikovat důvody, které jej přiměly k vznesení podjatosti soudu. Státní zástupce však využívá svého práva, a je odhodlán podat v souladu se zákonem proti rozhodnutí senátu písemnou stížnost.

 

 

 

Ladislav David

nezávislý novinář

e-mail: lacodav@seznam.cz