SAMETOVÉ PARADOXY

Nekonečné dohady novinářů a politiků o tom, kdo a proč připravil akci Olovo údajně proti Petře Buzkové, musí u střízlivě uvažujících lidí vyvolat pochybnosti o inteligenci těchto mudrlantů. Právě tyto „osobnosti“, jež mají přístup do médií a tudíž i možnost dát se slyšet, jakoby neznaly dějinami ověřenou poučku „cui bono“, neboli komu to prospívá. Nepochybně tomu, kdo za prvé měl zájem oslabit vládnoucí sociálně demokratickou stranu, za druhé ještě více vyvrátit beztak vratkou demokracii v Česku a naladit tak nenápadně sympatie veřejnosti ještě více doleva - neboli ke KSČM a jejímu programu. Neboť právě tato síla by byla - kdyby se dostala znovu k moci - schopna nastolit „svůj“ pořádek a zamezit podobným Olovům /pokud by byly namířeny proti ní/. Takže na otázku Kdo? zní odpověď: přátelé starých pořádků neboli fachmani z StB, kteří již dávno sedí v mocenských „demokratických“ institucích a mají prostředky k podobným Olovům, na otázku Proč“ jsem v předchozích větách již odpověděl.

Kritikou postoje M. Zemana k Olovu se senátor za ČSSD a šéf odborů R. Falbr stal již oficiálně jmenovaným nepřítelem sociálně demokratického premiéra. Zeman neopomněl připomenout pozitivní lustraci Falbra, která mu však nevadila v době, kdy bývalého učitele jazyků kádrů rozvědky na ministerstvu vnitra za éry socialismu vědomě podpořil coby kandidáta na senátora a hlavy odborů. Korunu tomu však nasadil místopředseda Senátu, přední sociální demokrat I. Havlíček, když v Právu z 1. září 2000 prohlásil, že „Není vůbec etické, jestliže se dneska opíráme o účelově dělanou dokumentaci StB. Proto ČSSD nepovažovala Falbra za člověka, který by tímto problémem utrpěl“.

O etice a morálce vůbec se snaží být seriál o elitě ČSSD či „o pánech a dámách z růže“, jak své postupně uveřejňované rozhovory s představiteli sociální demokracie začal od konce srpna přinášet deník Lidové noviny. Ať niž záměrně nebo jen v důsledku novinářské neobratnosti /či spíše přímo dilatantismu klukokracie, ovládající i tento list?/ se pod působivými titulky skrývá podbízivost, prázdnota a obcházení skutečných problémů. Jak v Materiálu o S. Grossovi, tak o P. Buzkové chybí jak „otázky na tělo“, tak zejména přímé odpovědi dotazovaných. Známá ostuda s více než velkým bytem /4+1/, přiděleným Grossovi ze státního fondu, kterého se vzdal až po povyku médií, je pouze nakousnuta, ale vzápětí taktně a hbitě přeskočena. Reportér se samozřejmě neodvážil dnešního ministra vnitra zeptat, proč mu jako mladému poslanci nestačilo dosavadní bydlení v Praze, kde se takto před 30 lety narodil, a proč musel usilovat o komfortní byt 4+1 v době, kdy tisíce rodin v hlavním městě o tom mohou jenom snít.

P. Buzková zase předvedla obvyklé reakce na otázky, jak již je má nacvičeny z desítek dřívějších rozhovorů a tiskovek. Notoricky známé věty, jako, že Grosse a Špidlu považuje za vhodné kandidáty na pozemanovskou hlavu ČSSD nebo, že M. Šlouf je jí zcela lhostejný, už čtenáři znají z dřívějška. Takže jediný „gól“ si Buzková dala odpovědí na jistě nepříjemný dotaz, proč podepsala opoziční smlouvu mezi ČSSD a ODS a přitom z vedení strany odešla z vlastní vůle. Banální byla i její odpověď, že pro sociální demokracii by bylo mnohem lepší, kdyby vytvořila koalici, která by byla schopná sestavit většinovou vládu /to je snad samozřejmé!/ (Důležitější informace k osobám Stanislava Grosse a Petry Buzkové i toho, kdo je „udělal“, tedy Miloslav Maroušek, najdete v N.N. 19/2000, strana 03).

Více vzrušení přineslo zveřejnění důsledků fantastického - nedomyšleného - zákona o obcích, který umožnil, aby zastupitel US M. Stránský požadoval za svou práci „ve prospěch obce“ náhradu za ušlý výdělek za loňský rok 973 300 Kč. Po ostré kritice i z kruhů Magistrátu ho náhle zaplavila vlna skromnosti a „slevil“ na pouhých 325 000 korun, z nichž prý po odečtení daně stejně zbývajících 200 000 korun věnuje na počítače v ZS Barrandov. Jak je možné, že zákonodárci mohli vůbec schválit tak nedomyšlený zákon, umožňujících vznášení tak drzých nároků v době, kdy průměrný důchod je kolem 6000 Kč měsíčně, by měli vysvětlit právě oni nám. Čehož se samozřejmě nikdy nedočkáme. S „lůzou“, jak nás před pár roky nazval K. Ledvinka z ODA, tehdy místopředseda Poslanecké sněmovny, se přece zástupci lidu nebudou bavit!

Již zmíněný Magistrát hl. m. Prahy musí prý zasahovat i do zahraničí, kde si hlavní město Česka dokonce již vyhlédlo vlastní diplomatické zastoupení. A to dům za 40 milionů Kč v Bruselu na Avenue Palmestron č. 16, kde by pražská mise měla začít „plnohodnotně působit v březnu 2001“, prohlásil primátor J. Kasl /ODS/. Občan, pobírající průměrný plat kolem 12 000 brutto či důchodce něco nad 6000 Kč měsíčně se musí právem ptát, k čemu pak máme a k čemu si platíme naše velvyslanectví v Bruselu a navíc i dalšího zástupce při Evropské unii tamtéž, když tam má navíc fungovat i samostatná pražská mise? Budou snad občané Prahy navíc v Bruselu zastupováni výlučně pražskou misí a tamní české velvyslanectví jejich práva a požadavky vyřizovat nebude nebo jde jen o jednu z dalších ukázek, jak lze nesmyslně utrácet peníze poplatníků na extravagance „otců města“? Jen tak mimochodem: Za oněch 40 milionů korun, za které Praha zakoupí dům v Bruselu, by se dalo například v našem hlavním městě vybudovat přinejmenším 40 moderních bytů pro jeho občany s průměrným výdělkem či důchodem, kteří si je prostě sami nikdy nemohou nechat postavit nebo zakoupit.

USA: Hudebníci se bojí českých stávkokazů, zněl titulek zprávy Lidových novin z 29. srpna o záměru Atlantského baletu angažovat na místo stávkujících tamních hudebníků jejich české kolegy. Za „stejně kvalitní a přitom levnější“ české umělce ušetří Atlantské těleso dle slov šéfa české agentury Poksound J.Pokludy 149 000 dolarů. K rozhořčení amerických hudebníků nad ochotou jejich českých kolegů dát se najmout za stávkokazy lze dodat třeba to, že desítky tisíc právě amerických - a mnohdy nekvalitních - občanů, působících již řadu let v Česku, zde přece také připravuje naše lidi o práci. A v době, kdy nezaměstnanost je již delší dobu kolem devíti i nad devět procent, zatímco v USA je zhruba poloviční.

Jan Pravda