Britský kapitál je z ČR vytlačován Rusy

Diplomaté, špioni i politici vstoupili do obchodního sporu české a britské firmy o ropná ložiska na Moravě.

Před čtyřmi měsíci uveřejnily N.N. 07/2000 otevřený dopis pracovníků SPP Bohemia, kteří v něm varovali před styky šéfa firmy Karla Komárka se slovenským a ruským organizovaným zločinem. Neuběhly ani dva měsíce a celý případ se zdramatizoval po snaze vytlačit britský kapitál s moravských naftových dolů. Po projednání celého případu na zasedání vlády je v současné době ticho po pěšině, ale celý případ vyvolává mnoho otázek o vlivu ruské mafie i v této strategické oblasti. Nebývalý rozruch vyvolává tato kauza především proto, že do ní svou intervencí vstoupili hned dva vlivní občané britského království: exministr obrany a bývalý zástupce velitele vojsk NATO v Evropě. Nezávisle na sobě dokonce kvůli tomu v květnu a červnu 2000 navštívili českou ambasádu v Londýně.

Oba muži, Malcolm Rifkind a sir Jeremy MacKenzie si v zájmu britské firmy Ramco stěžovali na postup společnosti Moravské naftové doly a předsedy její dozorčí rady Karla Komárka (viz N.N. č.14/2000 seznam budovatelů mafiánského kapitalismu) ke společnému projektu průzkumu ložisek ropy a plynu. Ramco do této operace investovalo již přes půl miliardy korun, nyní se ale bojí, že o své peníze přijde. Česká firma s nimi totiž přestala znenadání komunikovat. Londýnský velvyslanec Pavel Seifter na dotaz LN návštěvu obou vlivných mužů potvrdil: „Že se na nás v nejrůznějších případech obracejí britské firmy, je běžné. V tomto případě, který zmiňujete, jsme reagovali taktéž běžně, tj. informovali jsme Prahu.“ O tom, že nejde o běžnou záležitost, svědčí depeše, kterou velvyslanec Seifter odeslal ministerstvu zahraničí v Praze. „(Generál MacKenzie) označil zmíněná ložiska ropy za strategicky významný surovinový zdroj a vyjádřil obavy z faktu, že by mohla padnout do rukou nevhodných osob,“ píše Seifter v depeši, kterou mají LN k dispozici. „Naznačil možnou spojitost s organizovaným zločinem v Rusku a na Slovensku,“ doplnil ambasador. Česká firma ovšem takový diplomatický nátlak považuje za nesmyslný. Britové se prý mají se svými problémy obrátit na soud. Podle zdrojů LN již o intervenci Rifkinda a MacKenzieho několikrát jednalo vedení ministerstva zahraničí, zabývali se jím i premiér Zeman a místopředsedové kabinetu. Obě tuzemské civilní tajné služby dostaly za úkol prověřit, zda je nebezpečí, na něž Britové upozorňují, reálné. Exministr Rifkind je členem správní rady firmy Ramco. Generál MacKenzie ale nemá na tuto společnost žádnou přímou vazbu. Působí jako poradce šéfa odboru pro střední a východní Evropu na britském ministerstvu obrany. Exministr Rifkind se svým angažmá ve společnosti Ramco během rozmluvy s velvyslancem Seifterem nijak netajil. Ambasádu navíc navštívil v doprovodu dalších dvou vrcholných manažerů Ramca. „Protože šlo o soukromou schůzku, nemohu vám na otázky o obsahu diskuse ani na další dotazy odpovědět,“ uvedla pro LN mluvčí společnosti Ramco Lisa Newman.

 

Velvyslanec se bojí skandálu typu „TV Nova“

Rifkind českému velvyslanci řekl, že je znepokojen vývojem v Moravských naftových dolech a dodal, že mu vadí zejména jednání hodonínského podnikatele a předsedy dozorčí rady Moravských naftových dolů Karla Komárka (starého normalisačního komunisty, dnes v ODS, pocházejícího z rodiny slavného moskevského kádra Valtra Komárka, dnes pro změnu u ČSSD – pozn. N.N.). Ten v Moravských naftových dolech hájí zájmy největšího z akcionářů, společnosti SPP Bohemia. Firmu založil společně se svým synem Karlem Komárkem mladším a státním podnikem Slovenský plynárenský priemysel v roce 1996. Od loňského léta vlastní čtvrtinu akcií německý gigant Ruhrgas. Exministr Rifkind velvyslanci Seifterovi řekl, že Komárek starší „požívá ve firmě Moravské naftové doly neadekvátní autoritu, která mu umožnila dosáhnout přerušení jednání (o průzkumu ložisek ropy pozn. red.)... pravděpodobně s cílem využít úspěšných výsledků průzkumu v jeho vlastní prospěch“. Velvyslanec Seifter ve svém dopise do Prahy dále napsal, že mu Rifkind a jeho dva kolegové vysvětlili, že celou situaci ještě nezačali řešit právními prostředky kvůli „zcela nestandardnímu jednání pana Komárka“. „Ten (Karel Komárek pozn. red.) zástupcům Ramco při posledních jednáních hrubě vyhrožoval použitím veškerých prostředků k zastavení jejich činnosti,“ citoval MacKenzieho slova velvyslanec Seifter. Velvyslancův závěr proto zněl: „Doporučuji eminentní pozornost ministrů zahraničních věcí, financí, průmyslu a obchodu a životního prostředí... Zejména v době, kdy stanovujeme základy propagace České republiky v komunikační strategii pro rozšíření Evropské unie, si nemůžeme dovolit další nákladnou kauzu typu TV Nova.“

 

Česká firma

se bude bránit

Návštěva generála MacKenzieho, ke které došlo o dva týdny později, ambasadora utvrdila v tom, že celý případ je více než vážný. Podle něj začala „kauza Ramco“, jak záležitost nazývá, nabírat na závažnosti. „Generál MacKenzie nemá žádnou přímou souvislost s firmou Ramco a přišel na zastupitelský úřad naznačit obavy určitých kruhů blízkých britskému ministerstvu obrany, které se jinak o běžné obchodní spory rozhodně nezajímají,“ napsal Seifter do Prahy. „Celá záležitost má tedy mnohem širší souvislosti a je třeba jí věnovat náležitou pozornost na úrovni vlády,“ ukončil Saifter. SPP Bohemia ale jakékoli spojování s organizovaným zločinem rezolutně odmítá.

Dozví se někdy česká veřejnost jaké závěry vláda v této záležitosti přijala a kdo je za celou záležitost odpovědný.

 

podle materiálu LN

zpracoval

František Červenka