Spojené státy podezřívají Rusko,

že má vybudovaný mohutný podzemní komplex

Zpravodajská služba a někteří zákonodárci Spojených států jsou čím dál více znepokojeni obrovským podzemním komplexem, o kterém se předpokládá, že je buď výzkumným nukleárním zařízením nebo komplexem, jež má sloužit ruským vojenským a vládním vůdcům k přežití atomové války.

Podle zprávy na WorldNetDaily.com z úterý 6. června 2000, se obrovský podzemní komplex nachází pod horou Jamantau na Urale. Rozvědka Spojených států odhaduje, že objekt má rozlohu minimálně jako Washington, D.C (vnitřní okruh, jinak asi 400 čtverečních mil) a vejde se do něj asi 60.000 lidí.

„Zdroje z rozvědky Spojených států sdělily, že komplex Jamantau je pouze jedním z asi 200 tajných podzemních atomových válečných objektů v Rusku, z nichž byly během posledních šesti let mnohé zmodernizovány nákladem miliard dolarů,“ hovoří tisková zpráva.

Vojenští důstojníci a vedení CIA se domnívají, že od roku 1990, symbolického konce Studené války, vydala Moskva na zřízení bunkru pod horou Jamantau 6 miliard dolarů.

Vážnější je to, že američtí zástupci říkají, že nemají ponětí o tom, co se v prostorách masivního bunkru děje. Ruská státní správa udržuje projekt v tajnosti a WorldNetDaily.com sdělil, že tento projekt je přímo řízen ruským presidentem Putinem, jež jej zdědil po předchozím presidentovi Jelcinovi.

Někteří vidí v komplexu bunkr pro „soudný den“. „Jediné potenciální využití tohoto objektu je využití po nukleární válce,“ řekl republikán Roscoe Bartlett, R-Md., na kterého se široce pohlíží jako alespoň na částečného odborníka na projekt hory Jamantau.

„Komplex se nachází poblíž jedné ze zbývajících ruských laboratoří na atomové zbraně, Čeljabinsk-70, z čehož pramení dohady, že by mohl sloužit jednak jako sklad nukleárních hlavic, odpalovací základna, tajné centrum výroby atomových zbraní, řízená laboratoř nebo ukryté velení. Ať je to však cokoliv, Jamantau je navržena tak, aby přežila nukleární válku.“ Tolik z úterní zprávy.

Zástupci sdělili tisku, že se usilovně snažili přimět ruské zástupce k rozhovoru na toto téma, avšak pokud nedostali přímá popření svých podezření, dostali pouze rozporuplné a neúplné informace.

 

(2000 USDefense.com.)