NÁMĚSTEK PREZIDENTA PRO NEUNIFORMOVANOU POLICII

JUDr. VÁCLAV JAKUBÍK ŘEKL RUDÉMU PRÁVU:

Změnu vedení speciálních útvarů nemohu vyloučit

* Prezident Václav Havel oznámil, že již má k dispozici výsledky šetření BIS, která měla prověřit, zda má někdo zájem na destabilizaci speciálních policejních útvarů s celorepublikovou působností. Podle jeho mluvčího se prý potvrdila prezidentova podezření. Vy jste nastoupil do funkce náměstka policejního prezidenta 26. dubna 2000. Jak hodnotíte práci speciálních útvarů?

Poctiví policisté v útvarech normálně pracují a činnost běží normálně dál. Určité negativní vlivy tu sice jsou, ale nedá se říci, že by útvary byly paralyzovány v souvislosti s nějakou válkou policajtů. To není pravda, protože žádná taková válka není. Jde o záležitost systematičnosti a koncepčnosti vedení těchto útvarů, jde o zkvalitňování jejich činnosti a propojování z hlediska informačních toků.

* A toto vše zatím nefunguje?

Mám pocit, že toto ne dost dobře funguje. Je to v systému řízení.

* Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Josef Doucha se vyjádřil, že speciální útvary jsou schopny zasahovat pouze spodní vrstvy organizovaného zločinu. Na střední či dokonce vrchní nedosáhnou.

Pan Doucha dílem pravdu má. On ví, o čem hovoří. Týká se to např. mapování prostředí. Druhá stránka ale je, a to nemůžeme popřít, že tyto útvary pracují a výstupy mají.

* Následují tedy po vašem nástupu nějaká opatření?

Bude provedeno velice náročné a hloubkové hodnocení funkcionářů útvarů s celorepublikovou působností, to znamená ředitelů, náměstků a vedoucích odborů, zda jejich činnost byla systematická, koncepční a dostávala se kvalitativně na stále vyšší úroveň. Na základě tohoto hodnocení se ve finále zhodnotí příslušná osobnost a přijme se opatření.

* Máte představu, koho se to bude konkrétně týkat? Mluvilo se hodně o vedení ÚOOZ či Služby pro odhalování korupce.

Až budou výstupy z hodnocení, budou za nimi konkrétní jména. Toto hodnocení nebude dlouho trvat. Ví se, jak by měly útvary fungovat, a je k dispozici spousta materiálů. Výsledek hodnocení, bude-li se s ním dobře a hospodárně pracovat, ukáže, v čem byly problémy, že se nám např. v Praze sjely na místě činu najednou čtyři kriminálky a nemohly se dohodnout.

* S nástupem nového ministra došlo na vnitru k několika personálním změnám. Souvisí s nimi i váš nástup?

Pan ministr přicházel na vnitro s určitou vizí. Jestliže věděl, že na vnitro půjde, musel si do té vize zasadit i určité skupiny lidí či konkrétní osoby, které splňovaly jeho představu.

* A byl jste mezi těmi osobami i vy osobně?

Ano, byl jsem osloven, vzhledem k tomu, že jsem se problematikou organizovaného zločinu z hlediska vyšetřování dlouhodobě zabýval.

* Další novinkou, která má souviset s vaším nástupem, je změna trestního řádu. V čem spočívá?

Přiblížit kriminální službu vyšetřování a vyšetřování kriminální službě. Ukazuje se totiž, že když kriminalisté rozpracovávají určité věci, a spojí se při tom s vyšetřovatelem a stanoví si plán činnosti, pak je ten plán pružný, efektivní, obstarává důkazy, jde k jádru věci. Šetří tak lidi, čas a hlavně kapsu daňových poplatníků. Vyšetřování jakožto samostatný institut by mělo zaniknout a mělo by být včleněno pod Policii ČR. Vytvoří se týmová práce, nebudou zbytečně dvě oddělení, ale procesní samostatnost zachována bude.

 

Martin Zeman