Hra o vlastnictví, aneb hra o všechno

 

Tak se nám tu v Čechách hašteří nejen vlastníci domu a jejich nájemníci, ale zcela mimo media i vlastníci půdy a zemědělského majetku s jejich nájemci a správci, pokud tak lze nazvat osoby povinné ze zákona, které mají dříve ukradený majetek vrátit. Když jde o byty versus nájemníci, nastoupí v mediálních debatách vrcholová reprezentace nejen politická, ale i lobbystická. Když se jedná ještě o zásadnější majetek , o zemědělskou a lesní půdu a k ní příslušný zemědělský majetek versus zemědělská družstva a akciové společnosti vzniklé v rámci divoké privatizace družstev, jsou media jen plná družstevních lobby, agrárních komor, nebo nejlépe zazní zcela zřetelně a nahlas mediální hluchota. Družstva a z nich vzniklé akciovky na bázi personální unie managementů se tváří jako suverénní vlastníci zemědělského majetku a tam, kde není uzavřena pro ně výhodná nájemní smlouva nejméně na 10 let, užívají půdu v nájemním vztahu“ze zákona“ anebo většinou i bez právního důvodu. Nerespektují vlastnická práva a to proto, že krást se vyplácí a stát

dostatečně v těchto souvislostech nechrání soukromé vlastnictví těch, kteří o něj   jsou denně připravováni podivnými majetkoprávními přeměnami, kterým se také říká "transformace". Takže družstevní a společenstevní organizace a  jejich funkcionáři transformují nájemní vztah k ostatnímu zemědělskému majetku oprávněných osob ve vztah vlastnický, vlastníky zemědělského majetku zcela viditelně vyvlastňují, a stát , protože se to jaksi netýká jeho majetku, ničeho nečiní. Očividně se však snaží nájemní lobbystické organizace,  prostřednictvím sociální demokracie, odložit navrácení zemědělského majetku de facto o dalších  několik desítek   let. Zamlčují však, že majetek je již " stabilizován" v akciových společnostech , že je již v podstatě nevydatelný, tudíž nedojde ke zmenšování rozměru "českého zemědělství", které tvoří převážně družstva a z nich pro tento účel vzniklé společnosti   ve vlastnictví několika  dřívějších nájemníků.  Odklad by se tedy jevil jako zcela  nadbytečný, kdyby byl činěn upřímně, a kdyby dospělé pohledávky byly splnitelné a to nejen včera, ale dnes i zítra. Protože tomu tak není, pak je nutno na tuto otázku odpovědět povinnými družstvy jinak: dokonce nezákonně zákonným způsobem. Většina povinných družstev neplní dospělé pohledávky především proto, že v posledních dvou až čtyřech letech jejich management převedl a to dokonce absolutně neplatnými úkony nejen majetek družstva (členské vklady), ale i majetek vlastníků na nový, zcela suverénní subjekt, nejčastěji akciovou společnost , kteréž to spoluvlastníky jsou většinou tytéž osoby z představenstva družstva. Tato personální unie,  přezkoumatelná výpisem z obchodního rejstříku,  zneužila informací v obchodním styku a dala popud k uzavření smluv na úkor jedné z nich. Jestli pak fiktivními a neplatnými smlouvami přešlo z družstva na akciovou společnost jen lukrativní zboží, nebo se majetek družstva přeměnil na akcie, je odtud zřejmé, že organizátoři takovýchto převodů či přeměny tak činili zcela s úmyslem a promyšleně, a to za účelem, aby nemuseli již nikomu nic vracet. V tomto světle se jeví velice pochybný argument, zdůvodňující, že takto bylo nutno si počínat, aby se nezmenšil rozměr českého zemědělství. Takovýto argument je však v praxi prosazován novými vyvlastňovacími metodami , zcela organizovaně a dnes již masově prováděnými a to na popud Svazu zemědělských družstev a společností a dnes i dalších servilních organizací koupených státními penězi současných vládců..

V zásadě tak pod taktovkou menšinové vlády je prosazován proces normalizace, který by měl zakonzervovat  tento neprávní stav a zabránit tak s konečnou platností vrácení dříve ukradenému majetku do rukou legitimních vlastníků.

   Převodem majetku z družstva na akciovou společnost však činnost družstva nekončí a to většinou z toho důvodu, že by většina vlastníků půdy již akciové společnosti půdu nepronajala a pozemkový fond by musel nájemní vztah ke státní půdě založit nově a půdu přerozdělit mezi všechny zemědělce, tedy i soukromé. Tzv.zbytkové družstvo tedy podnajímá zemědělskou půdu "své" akciovce, a na účtu vede účetně nutnou, avšak fiktivní částku na "vyrovnání" dospělých pohledávek a proto také tvrdí, že nikoho nepoškodilo. Že touto účetní položkou na vyrovnání jsou např. akcie dceřiné  akciové společnosti,  asfaltky, meliorace a silážní žlaby, nebo dokonce pohledávky po jiných dlužnících to samozřejmě družstvu nevadí. Tvrdí, že nespáchalo ani náhodou žádný trestní čin, že žádného věřitele nepoškodilo nebo nezvýhodnilo. Že ve skutečnosti dochází k flagrantnímu porušení práva a porušování povinností při správě cizího majetku, to se v tomto státě dodnes tutlá, přestože tyto skutečnosti jsou veřejným tajemstvím.

    Pokud tlak ze strany vlastníků na vydání majetku ze zákona   roste, a to dokonce i za pomocí pravomocných rozsudků (ze zákona na druhou), skládají družstva do úschovy pro věřitele akcie své dceřiné akciové společnosti a nutí věřitele, vlastníky zemědělského majetku, aby se stali akcionáři proti své vůli, aby byli sami proti sobě , když na jedné straně budou s holýma rukama hospodařit na své půdě a na straně druhé budou s příslušným zemědělským majetkem v podobě akcií podnikat ve stejném  oboru proti sobě v duchu zákona o konkurenci. Ano, až takovéto absurdity dosáhl boj o zemědělský majetek, tedy takový byl navozen vztah k soukromému vlastnictví na venkově. Pokud však ani to nestačí a soudy rozhodnou, že pohledávka není splacena složením akcií, družstvo, které již nehospodaří a je v likvidaci, vyhlásí na sebe konkurs. Všechna soudní řízení se ze zákona zastavují, vydraží se zmíněné meliorace, asfaltky a silážní žlaby, ev. nedobytné pohledávky, z výtěžku se zaplatí konkursní řízení a možná , že zbude  Kč 1 na vlastníka . Není odvolání, není cesty zpět, leda nákladnými individuálními žalobami, pokud se najde schopný právní zástupce.

   Tak takhle stát chrání nedotknutelné soukromé vlastnictví, stát, který prostřednictvím demokratických stran tvrdí, že spěchá do demokratické Evropy, do Evropské unie. Stát o tomto masivním " tunelování" soukromého vlastnictví do rukou družstevní a společenstevní nomenklatury dobře ví, dobře o tom vědí i poslanci Parlamentu ČR. Snad jen jediní senátoři a několik poslanců s předsednictvem Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků ČR v loňském roce společně  zabránili, že k vyvlastnění nedošlo na věčné časy. Pokud se stát nezačne zabývat těmito nezákonnými převody, kdy majetek vlastníků mizí do kapes organizátorů, tedy do akciových společností zřízených výlučně pro tento účel, bude se muset těmito nezákonnými jevy zabývat nejen ústavní soud, ale i mezinárodní tribunál v Haagu, protože jsem se zavázali ve svém ústavním pořádku ctít především vlastnická práva, která jsou základem právního státu a demokracie.

   Tak jako nyní vlastníci bytů a nájemních domů jsou nuceni státem vybírat nájemné nepostačující ani na nejnutnější údržbu bytů a nájemních domů, když škrtnutím pera přenesl stát povinnost starat se o byty a tedy i o nájemníky na vlastníky bytů, tak  tito na své vlastnictví nedobrovolně  doplácí. Právě takovouto diskriminovanou skupinou v Česku jsou i vlastníci zemědělského majetku, kteří jsou nucení bez náhrady ponechávat v soukromých společnostech,  podivného socialistického složení,  svůj majetek, když v konečném důsledku jsou o své vlastnictví připravováni, byť často bezdůvodným oddalováním plnění dávno dospělých pohledávek, až do úpadku  najednou nemajetného dlužníka. Že se některé sociální síly v této zemi snaží oddálit plnění dokonce zákonem, tak to už jsme asi zase zpátky v socialismu, byť lepším, prý "s  lidskou tváří", fabiánském a ve znamení Trilaterály, rozuměj Třetí komunistické internacionály. Občané voliči, proces socialistické normalizace je v plném rozběhu. Nějak se nám ztratili hlasatelé pravdy , lásky proti nenávisti , práva a  morálky , vyznavači občanského národního státu. A jako vždy v Čechách, když o něco jde  spí na Blaníku. Nebo, že by již opravdoví rytíři vymřeli?

V Branišovicích 14.1.2000                           Ing.  Jaromír S. Morávek

                                                                    autor je poradce a konzultant