Sametov‚ paradoxy I.

 

         Pýed n vratem ke komunistickìm praktik m varoval v televizn¡ "SedmiŸce" 20. £nora £ p l n Ø v   § n Ø (mimochodem u§ po nØkolikat‚ ) ing. Vlastimil Tlustì, pýedseda poslanc… ODS, v letech 1988-89 Ÿlen KS¬. Pýes proslul‚ sv ry mezi ODS a Uni¡ svobody) je§ vznikla odçtØpen¡m od klausovy strany) se s n¡m jeho partner v diskuzi Vladim¡r Mlyn ý (US) v tomto bodØ ztoto§nil. Pokud by nØkdo p tral po (neexistuj¡c¡ch) mor lnØ- politickìch rozd¡lech mezi obØma "osobnostmi", pak by je nalezl snad v jejich komunistick‚ minulosti. V. Tlustì ne tak ned vno obhajoval sv…j vstup do KS¬ t¡m, §e by jinak nebyl pýipuçtØn ke kandid tstv¡ vØd. Vl. Mlyn ý zase nØkolikr te tvrdil, §e jeho otec ZdenØk Mlyn ý, kdysi Ÿlen sekretari tu éV KS¬ , opustil rodinu, kdy Vladim¡rkovi byly asi dva roky a §e s n¡m tedy nem  nic spoleŸn‚ho. Po kom asi pýedstavitel US zdØdil svou povØstnou aroganci a uçtØpaŸnost se ho zapomnØla zeptat moder torka "SedmiŸky" Jitka Obzinov , pro zmØnu bìval  snaha bìval‚ho m¡stopýedsedy vl dy a Ÿlena éV KS¬ ( a tak‚ nØjakou dobu bìval‚ho ministra vnitra ) soudruha Obziny.

         Nelze pýehl‚dnout ani jinou zn mou tv ý z televizn¡ch obrazovek, toti§ Michala Prokopa, pýed Listopadem rockov‚ho zpØv ka, po roce 1990 Ÿlena ODA, n mØstka ministra kultury, dnes moder tora televizn¡ho poýadu "nic ve zlìm". I tento "bojovn¡k proti komunismu", jemu§ se za tuto udatnost kupodivu nikdy nic nestalo, r d kritizuje bìvalì re§im. S oblibou si zve hvØzdy z hereck‚ho, politick‚ho a medi ln¡ho svØta, jim§ d v  r…zn‚ ot zky "na tØlo" - bohu§el nikdy " na duçi a mor lku". S mnohìmi se zn  osobnØ jeçtØ ze 70 . a 80. let, kdy tyto osobnosti £Ÿinkovaly v ZelenkovØ ¬ST, jemu§ dØlal n mØstka Prokop…v tch n - Vladim¡r Diviç, jinak t‚§ plukovn¡k StB...

 

         "Stoj¡ za to, zalistovat nØkdy i ve zd nlivØ nepolitickìch tiskovin ch, napý¡klad v §ensk‚m mØs¡Ÿn¡ku Woman, v jeho§ loåsk‚m 5. Ÿ¡sle se objevil jinak ban ln¡ rozhovor s dalç¡mi "disidentem", baviŸem Martinem Dejdarem. UmØlec, jen§ vstoupil do naç¡ kultury jeçtØ v 80. letech, v nØm - jistØ nerad - prozradil sv…j pozoruhodnì k drovì p…vod. Otec byl n moýn¡kem na Ÿs. z moýsk‚ lodi a "bolçevik mne s matkou za n¡m pustil a§ koncem 70. let, " vyl¡Ÿil Dejdar sv‚ "£trapy". A dodal, §e se pak s matkou plavili p r tìdn… na otcovØ lodi z Jihoafrick‚ republiky do jihovìchodn¡ Asie a §e leccos atraktivn¡ho shl‚dli. Dejdar, jeden z propag tor… ODS (viz. jeho £Ÿinkov n¡ na pýedvolebn¡m m¡tinku na StaromØstsk‚m n mØst¡ v Praze v Ÿervnu 1998 po boku Klause, Tlust‚ho, Zedn¡Ÿka, Ros ka) jeçtØ prokecl, §e jeho (nevyhnutelnØ est‚b ky provØýenì) tat¡Ÿek smØl v 80. letech p…sobit i v Ÿs. zahraniŸn¡ slu§bØ v Jihovìchodn¡ Asii.

 

         Ned vn  vìmØna ve funkci gener ln¡ho ýeditele Ÿesk‚ £Ÿasti pro SvØtovou vìstavu v Hannoveru, kde bìval‚ho ýeditele ¬esk‚ho rozhlasu Vl. Je§ka nahradil jeho pý¡tel, bìvalì studentskì v…dce V clav Bartuçka, umo§nila nov‚mu ç‚fovi na sebe upozornit pý¡mo st tnickìm vìrokem. Pot‚ co Karel Gott, jinak evidovanì v seznamu StB jako jej¡ spolupracovn¡k, z vØrem loåsk‚ho roku uva§oval o zruçen¡ sv‚ho vystoupen¡ v Hannoveru v reakci na slovn¡ £tok jist‚ho publicisty, nasadil Bartuçka, £dajnì antikomunista, veçker‚ £sil¡, aby Mistra pýesvØdŸil o zmØnØ stanoviska. Argumentoval jinak nespornou Gottovou popularitou mezi nØmeckìmi fanouçky, zýejmØ neznalìmi Mistrovu minulost, i t¡m, §e ohlas na Gottovu ne£Ÿast vynesl ¬esku z d a r m a

na Z padØ obrovskou reklamu, kterou bychom jinak museli platit miliony. Pozoruhodn  mor lka naçich stateŸnìch studentskìch v…dc… z listopadu 1989, kteý¡ sice pýed v¡ce ne§ deseti lety protestovali proti komunismu (kdy§ u§ byl stejnØ na kolenou), ale na druh‚ stranØ jim jeden ze signat ý… Anticharty a symbol… kolaborace s Hus kem a Jakeçem v…bec nevad¡. ¦e by se zde nechtØnØ projevilo i çpatn‚ svØdom¡ retroaktivnØ rychlokvaçenìch disident… kv…li vlastn¡ minulosti, kdy se d¡ky loajalitØ svìch rodiŸ… i sv‚ vlastn¡ poplatnosti a mor ln¡ pýizp…sobivosti dostali v 80. letech na vysok‚ çkoly?

 

- Moc mne dojalo stanovisko nØkterìch mluvŸ¡ch vl dy a dalç¡ch instituc¡ vŸetnØ novin ý…, podle nich§ prì nen¡ £Ÿeln‚ zav‚st vize pro obŸany balk nskìch a postsovØtskìch zem¡, dov §ej¡c¡ch k n m ve velk‚m kriminalitu, neboœ mafie si prì viza v§dycky nØjak opatý¡. M  tomu n ç obŸan, ohro§ovanì st le drzejç¡ a brut lnØjç¡ zloŸinnost¡, rozumØt tak, §e n ç st t m  na naçich konzul tech £platn‚ £ýedn¡ky, kteý¡ za patýiŸnì obulus udØl¡ podezýelìm §ivl…m vizum?

 

                              Jan PRAVDA