Operace proti policistovi Evženu Kolínovi
Středočeský policejní vy-šetřoval kapitán Evžen Kolín v září 1996 uzavíral vyšetřování Miloslava Tikovského z Louňovic pro trestný čin pokusu o milionový pojišťovací podvod za "ztracené" cigarety a lihoviny ze skladu v Chotýšanech na Benešovsku. V této situaci Tikovský prostřednictvím Reného Szaba (Čeňka Absolona?) požádal Kolína o naléhavou schůzku. Odehrála se 25. září 1996 v benešovské restauraci. Před rozchodem se Tikovský na Kolína obrátil s prosbou o podržení velké obálky pro neodkladnou tělesnou potřebu a odešel na toaletu.
Bezprostředně poté na Kolínského vyrazila číhající skupina policistů s důs-tojníkem Inspekce ministra vnitra Krejčím a zadržela ho "pro přijetí úplatku ve výši sto osmdesáti tisíc korun". Tyto chemicky označené peníze v Tikovského obálce skutečně byly. Kolín tvrdil, že o nich nevěděl. Chemické rozbory ukázaly, že se jich zadržený policista ani nedotkl. Přesto byl okamžitě obviněn ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, vydírání a přijímání úplatků. O dva dny později se Kolín na návrh pražského vyšetřovatele ocitl ve vazbě. V mimořádně přísném vazebním režimu prožil půl roku. Z Tikovského se stal hlavní svědek případu, který byl za přispění vysokých kruhů na ministerstvu vnitra okamžitě medializován.
Tiskový mluvčí minis-terstva vnitra Jan Šubert již dva dny po Kolínově zadržení tisku sdělil, že "první poznatky o deliktech kapitána E.K. měsíc před jeho zatčením ziskaly Inspekce ministra vnitra vnitra a Služba pro odhalování závažné trestné činnosti". Dále média informoval o "prověřování velmi důvěryhodné(!) infor-mace inspekcí dokazující vydírání podnikatele Tikov-ského kapitánem E.K., proti kterému E.K. sám vede trestní stíhání" (viz Právo, 28.9.1996).
Šubertova překvapivá jistota o Kolínově vině dva dny po jeho zadržení(!) potvrzuje domněnky o zainteresovanosti vysokých policejních funk-cionářů a politiků na krimi-nalizaci Kolína a dalších policistů, kteří se nezalekli styků a moci skupiny soustředěné okolo nadace Interpo. Drtivý a bezohledný politický nátlak špiček vnitra a policie na policisty bojující se zločinem v první linii časově korespondoval s údery, které Provod a Mrázek se svými právníky zamýšleli v soudních řízeních uštědřit České televizi (redaktor Ovečka), Nově (redaktor Smrčka) a dalším médiím.