Stručně o obranně-technických prohlídkách

 

Smyslem obranně-technické prohlídky (dále jen OTP) je odhalit případné, již instalované prostředky prostorového odposlechu, s nejvyšší možnou mírou pravděpodobnosti vyloučit odposlech komunikačních vedení (telefon, fax apod.) a vytvořit podmínky pro maximální obranu proti těmto prostředkům do budoucna. Pravděpodobnost odhalení takovéhoto prostředku je cca 90%, kdy největší část neúspěšnosti přináší odhalování linkových prostředků. Při stávající technické úrovni těchto prostředků a špatné kvalitě telekomunikačních vedení je jen velmi malá pravděpodobnost jejich odhalení.

Při komplexní OTP se postupuje následujícího schématu:

 

V případě, že některá z výše uvedených metod povede k oprávněné domněnce o přítomnosti zpravodajského prostředku, je s uživatelem objektu projednán další postup. Ne vždy se přistupuje k odstranění případného prostředku. To závisí na momentálních okolnostech.

OTP prováděná u vozidel je zaměřena na přítomnost specifických prostředků, prostředků s bezdrátovým přenosem informace nebo s možností vnitřního záznamu. Prohlídka má pak tři části, tj. vizuální prohlídku vozidla, kontrola elektrorozvodu vozidla (klidový odběr) a radiovou kontrolu vozidla v klidu a za provozu.

OTP není nijak levnou záležitostí a u běžné kanceláře (cca 20 m2) se pohybuje kolem 20 000,- Kč bez DPH (záleží na provedení místnosti /štuky, podhledy atd./, počtu zásuvek apod.).

Součástí vytvoření vyššího stupně jistoty před únikem informací je trvalá instalace obranně-technických prostředků.(různých přehledových a scannovacích přijímačů, indikátorů VF pole, šumových generátorů apod). Výsledkem použití radiových přijímačů a měřičů VF pole je indikace výskytu nového radiového signálu v daném prostoru a následné varování o možné přítomnosti radiového zpravodajského prostředku.

Stále častěji používanou metodou odposlechu je dálkový nekontaktní odposlech pomocí směrových mikrofonů, kontaktních mikrofonů a laserové techniky. Proti těmto metodám je spolehlivou ochranou šumový generátor, který produkuje bílý šum. Tento šum se v dostatečné úrovni přenáší na okenní skla a případně i stavební konstrukci objektu. Bílý šum vzhledem ke svému charakteru nelze odfiltrovat a proto se uvedené metody stávají neúčinnými. Při přenosu šumu na zdi se zahltí i mikrofonní vstupy prostředků, instalovaných v těchto zdech. Navíc vysoká akustická úroveň šumu v místnosti může zahltit i i vstupy volně pracujících prostředků.

Mimo uvedené obranně-technické prostředky je vhodné zvážit i možnosti využití telefonních, faxových šifrátorů, HW a SW ochrana počítačů, kódování počítačových dat apod.
 

Poznámka:

Má-li být výše popsaná OTP a instalované OT-prostředky účinné, je nutná přítomnost elektronického zabezpečovacího systému a dodržování základních systémových opatření pro přístup osob do těchto prostor.

Odposlech souvisel s případem
Policie: Exposlanec Novák lobboval v zájmu vedení podezřelého hotelu
on
Obsah odposlechnutého rozhovoru bývalého poslance Libora Nováka st. v širším kontextu podle ministerstva vnitra měl souvislost s trestnou činností, pro kterou byl odposlech soudem povolen. Inkriminovaný rozhovor v širším kontextu s akcí Marie - 6 souvisel. V té době totiž existovalo závažné podezření, že může dojít k ovlivnění šetření a objasnění celé kauzy, uvedl na dotaz LN bez bližšího upřesnění obsahu rozhovoru mluvčí ministerstva vnitra Jan Šubert. Zároveň však zdůraznil, že rozhovor bezprostředně nesouvisel s aktivitami, které policie odposlechem monitorovala. Z obsahu rozhovoru poslance Nováka (ODS) s ředitelem hotelu Aboemis Josefem Fujerem z dubna 1995, který zveřejnil týdeník Respekt, vyplývá, že se poslanec snažil ovlivnit výběrové řízení na policejního ředitele v Trutnově a oplátkou požadoval od představitelů Aboemisu zabezpečení do budoucnosti, neboť ho ODS již do parlamentu nekandidovala. Z přepisu odposlechu (pásek byl podle Šuberta zničen) vyplývá, že Aboemis se na jaře roku 1995 v průběhu výběrového řízení na nového okresního ředitele policie v Trutnově pokoušela do křesla dosadit muže, který je v rozhovoru nazýván panem Pé, a jako prostředníka si vybrala právě Nováka. Podle Respektu protežovaný Pé nakonec z výběrové ho řízení odstoupil. Mluvčí Šubert včera odmítl upřesnit, jestli se podezření z ovlivnění vyšetřování v akci nazvané Marie - 6 podařilo prokázat, ani nechtěl upřesnit, čeho se akce týkala. Podle dostupných informací předchozí akce s označením Marie byly namířeny proti gangům kradoucím auta a proti obchodu s drogami. Některé stopy přitom vedly i do hotelu Aboemis, a proto policie instalovala na místní veřejný telefon a na telefon v recepci odposlech. Tak byl nahrán i rozhovor poslance Libora Nováka staršího. Někteří poslanci (např. Oldřich Kužílek (ODA) nebo Jaroslav Bašta (ČSSD)) přitom soudí, že přepisem rozhovoru, který nesouvisel s předmětem pátrání, policie porušila zákon, ne boť podle zákona měla zničit pásek a nijak rozhovor nepřepisovat. Policisté jsou přesvědčeni o opaku. Zda byl, nebo nebyl zákon porušen, musí posoudit poslanecká komise pro používání operativní techniky (tzv. Velké ucho), jejíž předseda však dosud nebyl zvolen. on