--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kořínek Marek
Název: Dle scénáře 50.let
Zdroj: NN Ročník........: 0005/038 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dle scénáře padesátých let... K neuvěřitelnému případu porušování zákonů včetně Listiny základních práv a svobod došlo v katastru obce Krčmaň na Olomoucku.

Když se soukromý podnikatel Josef Šmoldas vrátil v pátek 1. září ve 13.30 h od domů, byl doslova šoková. Ploty okolo svého pozemku u domu našel zbourané, původně uskladněný stavební materiál rozhrnutý, patky, plotové tyčky naházené na hromadě, prostě hotová spoušť. Teprve po přivolání policie se začalo vyjasň ovat, o jakou lumpárnu zde vlastně jde.

Přestože se dům Josefa Šmoldase nachází v katastru obce Krčmaň, na příkaz ( pouze ústní!!!) starosty vedlejší obce Grygova, pana Hlaváče, zde pracovníci f irmy Plynomont přestřihávali a odstraňovali ploty okolo soukromého pozemku, te dy násilným způsobem překonávali překážku jak zloději při vloupání, a aby byl scénář vytažený odněkud z padesátých let nebo z dob nacistické okupace dokonal e naplněn, u všeho ještě navíc asistovala policie, zřejmě proto, aby mohl být pan Šmoldas v případě své přítomnosti a při svém projevu nesouhlasu s tímto ne popsatelným vandalismem obviněn třebas z tak oblíbeného útoku na veřejného čun itele (nejde o překlep), popřípadě ihned odvezen do kriminálu či blázince. Smozřejmě, že majitelem a užívatelem pozemku je pan Josef Šmoldas. Jedná s e o pozemek, který nikdy nebyl vyvlastněn státem, přestože přes něj v minulost i v dobách nadvlády jedné notoricky známe zločinecké organizace vedla načerno postavená a proto nikdy nezkolaudovaná silnice, která sloužila k vyvážení odpa du z n.p. PREFA na rovněž načerno postavenou skládku. Jenže v roce 1981, kdy s e tato silnice stavěla, bylo velmi těžké se jakkoliv bránit mocenské svévoli, která si s ochranou soukromých vlastnických práv nedělala žádné starosti. Prot o bylo dvacet osm vlastníků zahrad již v květnu 1981 podobně šokováno, když se jednoho májového dne vrátili domů a našli zde vyvrácené kvetoucí stromy a sta vební mechanismy pohybující se po jejich zahradách a ničící záhony s květinami a s první úrodou zeleniny. Jednomu z majitelů dokonce buldozerem zahrnuli stu dnu hlubokou 23 metrů. Ani tehdy nikdo z majitelů půdy nedostal žádné písemné vyrozumění, oznámení o záměrech obce se stavbou silnice, natož nějakou žádost o povolení k byť jen dočasnému užívání soukromých pozemků. Dodnes se majitelům pozemků nikdo ani neomluvil, nikdo jim neuhradil ani jedinou korunu z napácha ných škod. Přesto dnes mnozí z těchto výtečníků zastávají vysoké funkce ve stá tní správě. Ing. Ficens se soudruhy Sanitrníkem a Nevěřilem se dokonce drze sm áli panu Šmoldasovi do očí, když jim ukazoval vlastnický list a upozorňoval je , že si na svém pozemku zřídí odkládací plochu na materiál.

Silnice byla v tzv. porevoluční době jako nezkolaudovaná uzavřena a pan Šmo ldas si svůj pozemek se souhlasem bývalého obecního úřadu oplotil. Přesto v po sledních dvou letech se začaly projevovat snahy o znovuzprovoznění načerno pos tavené silnice a k jejímu zlegalizováni. Ovšem veškerá tato jednání ze podle s tarých "osvědčených" způsobů konala za zády vlastníků pozemklů, přes které tat o komunikace vedla. Pan Šmoldas sice mnohokrát jednal prostřednictvím svého pr ávního zástupce s Okresním úřadem v Olomouci a navrhoval smírné řešení zprovoz nění silnice s tím, že obecní úřad bude majiteli pozemku platit nájem (vzhlede m k ohrožení životního prostředí okolo domu odpadními surovinami a průjezdy tě žkých nákladních automobilů to byl doslova pakatel), částku 465 slovy čtyřista šedesát pět korun českých za kalendářní měsíc, ovšem ani na toto řešení Okres ní úřad nepřistoupil a na návrh jednoduše neodpověděl.

Ani před nedávným vloupání se na soukromý pozemek pana Šmoldase nepovažoval starosta obce ani kdokoliv z Okresního úřadu za nutné se alespoň snažit o doh odu s vlastníky pozemků, přes které vedla tato načerno postavená silnice v hod notě téměř 10 milionů Kč, pokud by nemělo dojít k úplnému odstranění silnice n ebo jejímu odvedení směrem přes pozemky obce, přičemž by se silnice dokonce o několik set metrů zkrátila.

Starosta obce Grygov se pouze pochlubil nějakým tajnýn výnosem Okresního úř adu, který již sám o sobě je kuriozitou, neboť zní jako "souhlas s předčasným užíváním silnice". Jde zjevně o právnický nesmysl, neboť právní řád žádný tako vý pojem nezná. O předběžném opatření rozhodují soudy a předčasné užívání siln ice, která byla načerno postavena na soukromých pozemcích před čtrnácti lety a dodnes nebyla zkolaudovaná z důvodů nevypořádání vlastnických vztahů s majite li parcel, již zní jako absurdní sci-fi. Tento tajný dokument, který viděla je n policie a několik obecních úřadů, podepsal Dietr Sanitrník z Okresního úřadu Olomouc a byl natolik tajný, že jej nesměli vidět ani vlastníci dotyčných poz emků včetně pana Šmoldase.

Policie v tomto případě, namísto aby chránila majetky občanů, asistovala př i jejich ničení.

Ještě tentýž den byl na policii v Olomouci sepsán protokol o trestním oznám ení na několik pracovníků firmy Plynomont a na dva asistující uniformované pol icisty, jejich osobní čísla se však dodnes nepodařilo zjistit, jelikož žádné ř editelství policie o vydání příkazu k takovému zákroku údajně neví a slovně se od něj distancuje.

Jestliže toto všechno byl doposud šok, následující události se již velmi tě žko dají nazvat adekvátním slovem.

Krátce po příchodu z policejního oddělení domů viděl Josef Šmoldas přijíždě jící "škodovku" červené barvy, která přední maskou chladiče narážela do znovup ostaveného plotu. V autě seděl starosta obce Grygova Otakar Hlaváč (údajně býv alý funkcionář kolaborantské organizace zvané Svaz československo - sovětského přátelství držitel vyznamenání "Za vysoce aktivní a příkladnou práci" v této organizaci, které obdržel od samého Milouše Jakeše), jeho manželka a jeho přít el Hrbáček. Přijeli zřejmě úmyslně ve vypůjčeném voze určeném k opravě, protož e počítali s tím, že při vjezdu na cizí pozemek by mohl být jejich vůz poškoze n. Šlo tedy o zjevnou provokaci. Začali opět ničit ploty. Od ničení neupustili ani po důrazném napomínání ze strany majitele, navíc začali na majitele najíž dět autem a přitom neváhali ani přejet štěně německého ovčáka. Po tomto výstup u již panu Šmoldasovi došla trpělivost a když nepomáhaly slovní domluvy, nezbý valo než útočníky zastrašit alespoň kopnutím do blatníku a rozbitím předního s kla auta lopatou. Byl to v tomto okamžiku jediný adekvátní způsob, jak zabráni t dalšímu nebezpečnému řádění automobilu, ve kterém seděl starosta obce a kter é se hulvátsky projíždělo po soukromém pozemku, ohrožovalo zde přítomného maji tele, jeho tři psy a ničilo jeho majetek, a jehož řidič se choval jako smyslů zbavený anebo pod silným vlivem alkoholu.

Po rozbití předního skla se všichni tři v autě srdečně a vítězoslavně roze smáli, že "to prý už stačí" a že jdou podat trestní oznámení.

Ani pan Šmoldas neváhal a šel znovu na policii, aby své trestní oznámení d oplnil o znovuspáchané skutky starosty Hlaváče, jeho manželky a Hrbáčka. Ještě v nádražní čekárně železniční stanice Grygov byl pan Šmoldas přepade n oddílem zvláštního určení (maskované policejní komando s černými kuklami pře s obličej, pod vedením policisty Nováka, bytem Velký Týnec) a v poutech odveze n tam, kam jeho cesta směřovala, tedy na policejní stanici v Olomouci. Byl mu odebrán kufřík s doklady a legálně držená střelná zbraň (pan Šmoldas je podnik atelem v oboru vývoje balistických ochran, potřebuje ji tedy pro svoji výděleč nou činnost), tři hodiny musel bez jakéhokoliv vysvětlení čekat na stanici bez možnosti zavolat si svého právního zástupce a poté byl propuštěn, aniž by mu někdo podal jakékoliv zdůvodnění tohoto absurdního a zjevně protiprávního jedn ání. Pouze mu bylo naznačeno, že bude obviněn z trestného činu násilí proti sk upině obyvatel.

Je však třeba s trochou nadsázky zdůraznit, že s ním policie zacházela pom ěrně slušně, nebyl nucen se přiznat ani k vlastizradě, ani ke zradě dělnicko - rolnické vlády, ani k tomu, že je kulak a že svůj majetek dobrovolně odevzdáv á pracujícímu lidu, jak tomu obvykle v padesátých letech bývalo. Když se pan Šmoldas vrátil domů, našel svůj plot opět rozbitý, zřejmě chtě l pan starosta dát najevo, že státní správa je opravdu všemocná a její vůle je nad zákonem.

Již dříve bylo panu Šmoldasovi ze strany Obecního úřadu v Grygově vyhrožov áno, trestní oznámení z 1.9.1995 nebylo první, které byl nucen na některé funk cionáře podat, ovšem policie se nikdy s žádným vyšetřováním nenamáhala. Jednání některých úřadů již tedy začíná pekelně zavánět praktikami vyvlast ňování pozemků dle osvědčeného scénáře zločinecké organizace, která pučem v ro ce 1948 uchvátila moc. Otázkou je pouze to, jestli budou jako první znárodňova ní malí či velcí podnikatelé.

Státní zastupitelství si hraje na mrtvého brouka. Ředitel místního odděl ení policie, kterému tento okrsek přísluší, zdůraznil, žře o tomto případu nic neví a že by nikdy k ničemu takovému souhlas nedal. Jednalo se tedy o malou s oukromou "fušku" některých policistů pro starostu Hlaváče? Přednosta Okresního úřadu v Olomouci JUDr. Neplech prý také o ničem neví, přestože je usvědčován z osobního projednávání příprav na toto vloupání přímo se starostou Hlaváčem. Dokonce se při některém z předchozích jednání nechal slyšet, že "porušování zá kona je v tomto případě v zájmu státu". O tom, že tento přednosta Okresního úř adu poškodil stát nejméně o milion korun už jen tím, že nevybral zákonnou poku tu od obce Grygov za nepovolenou stavbu, po které jezdily technické služby na nepopvolenou skládku, se jaksi "zapomnělo". O tajném a zjevně protizákonném vý nosu Okresního úřadu, pod kterým je podepsán jistý Dietr Sanitrník, prý předno sta rovněž nic neví.

Až vám tedy vtrhne do domu nějaká tlupa zločinců, zbourá plot, vyrazí vrat a, bude vás ohrožovat na životě a ničit váš majetek, chovejte se k nim tedy al espoň slušně, nejlépe je uvařit jím kafe, usmívat se a vůbec se chovat co nejp řivětivěji. Ať vás ani poté nenapadne něco oznamovat policii. Ostatně policie by vás tam ani nenechala dojít. Ozbrojené maskované komando by vás přepadlo je ště na cestě a mohli byste být obviněni z násilí proti skupině obyvatel, které ho by jste se dopustili v případě, že byste svůj majetek a život chtěli chráni t sami. Jestli tomu nevěříte, běžte se zeptat zkušenějších.

Komu se tato "dobře myšlená rada" příčí z důvodů jeho vědomí práva na ochr anu života, zdraví a majetku, ten ať si v příštích parlamentních i komunálních volbách dává poněkud větší pozor na minulost a morální profil osob na kandidá tkách, a to i vpřípadě tzv. "nezávislých" kandidátů. Starosta obce Grygov na O lomoucku je totiž právě jeden z nich.

Marek KOŘÍNEK