--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kořínek Marek
Název: Jak si Prostějov nechal ukrást noviny...
Zdroj: NN Ročník........: 0004/028 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jak si Prostějov nechal ukrást noviny, aneb kterak čtveřice svazaček k n ovinám přišla.

Pokračování z minulého čísla.

Nový šéfredaktor František Sobota se svojí úlohy chopil tak, že ani v nejme nším nezklamal očekávání těch co ho do funkce usadili. Dokonce překonal svým p ostojem i nejodvážnější prognózy těch, kteří jej znali jako nesmiřitelného ate istu, jak se na lektora VUMLu sluší a patří. Články s církevní tématikou plnil y nikoliv nepodstatnou část obsahu novin a opomenout věnovat titulní stránku t ýdeníku pro takové události, jakými jsou např. svěcení zvonů nebo návštěva arc ibiskupa, by bylo z hlediska pana Šéfredaktora Soboty naprosto nepředstaviteln é. Na lektora stranického vzdělávání KSČ to byl zcela jistě pozoruhodný obrat. Čtenářská veřejnost neznalá skutečného stavu věci /po stránce minulosti pana Soboty/ nešetřila superlativy při jakémkoliv hodnocení jeho činnosti, zatímco jeho bývalí kolegové a spolupartajníci se od tohoto konvertanta odvraceli a př estávali jej na ulici zdravit. Nic z toho jej ovšem neodradilo od věrné služby těm, kterým byl vděčen za své bohaté přilepšení ke svému právě nedávno nastou pivšímu starobnímu důchodu. K tomu, aby využil své tehdejší pravomoci a udělal jakékoliv kroky pro obměnu personálu redakce mu však zcházela jakoby energie, schopnost,chuť, můžeme to nazvat jakkoliv... Pravé příčiny celého jeho počíná ní počaly vystupovat z oblaku "tajemna"až tehdy, když na případu"Sobota" začal pracovat tehdejší Úřad pro ochranu ústavy a demokracie. Skutečnosti náhle obj evené v jeho svazku tajného spolupracovníka StB byly natolik šokující,že síla vzniknuvšího šoku razantně překonala meze soudržnosti doposud pevného svazku m ezi šéfredaktorem a vydavatelem. Pan Sobota byl ještě před koncem roku 1990 z redakce opět "odejitý", tentokrát ovšem ne jako "muž Pražského jara" který nes tačil včas převléknout kabát, ale jako tajtrlík, který včas neodhadnul, kde je jeho pravé místo.

Krátce po jeho odchodu docházelo k transformacím okresních národních výborů na okresní úřady. Jednou ze základních změn v postavení okresních úřadů, bylo legislativní opatření znemožňující jakoukoliv podnikatelskou činnost těchto s tátních orgánů. Podnikat bylo nadále umožněno pouze městským a nižším stupňům státní správy.Okresní noviny /pokud neměly úplně zaniknout/musely nezbytně pře jít pod jiného vydavatele. A zde přicházíme teprve na kořen celé věci. Jednalo se o bývalý majetek KSČ,tato skutečnost je zcela nesporná. Jako bývalý majete k KSČ patřila vydavatelská práva státu a tento stát v zastoupení okresního úřa du měl zákonnou povinnost s těmito právy jako se státním majetkem naložit. V d obě, kdy každá trafika a každý stánek se zeleninou procházel privatizačním říz ením a veřejnými dražbami, nebyl na vydavatelská práva okresních novin udělán ani soudní odhad ceny, za kterou by tato práva mohla být nabídnuta k prodeji p řípadnému zájemci.

Vydavatelská práva pro informační media se hodnotí poměrně vysokými částkami,o cítá se proto mimo chápání tržně uvažujícího člověka, že informační medium, je hož prodej/po předchozím výběrovém řízení, jak tomu bývá u dražených objektů z aujímajících klíčové místo ve městech a na okresech/ by přinesl do státní pokl adny určitě nezanedbatelnou částku, je předáno zcela zdarma do rukou bolševick ých rádobynovinářských služebnic, kterým ještě nestačily vyblednout svazácké k ošile...

Aby se celý tento vykutálený podvůdek zdárně povedl, bylo třeba se vypořáda t s jedním potenciálním zájemcem a odstavit jej mimo hru, respektive jej k pos tavení mimo hru vyprovokovat...

Ekonomickou stránku vydávání okresního týdeníku měla náhle vzniknuvši spole čnost s ručením omezeným "KVARTA" v čele s Anežkou Polákovou /po odchodu F.Sob oty pověřenou vedením redakce/,spočítánu natolik dobře, že nechat si uniknout náhle tak nabízenou možnost vysokého finančního zisku, by z jejich hlediska by la neodpustitelná chyba.Proto bylo nutné z kola vyřadit městský úřad, který ja ko první z možných vydavatelů připadal v úvahu.Odporovalo by zdravému rozumu, kdyby městský úřad v Prostějově odmítl převzít tak lukrativní podnikatelský pr ojekt, kdyby byl seznámen se všemi jeho ekonomickými podmínkami. Proto Anežka Poláková při jednání se zástupci městského úřadu v Prostějově záležitost vydáv ání týdeníku neprezentovala jako možnost získání financí do městské pokladny, ale naopak projekt předložila jako výrazně ztrátový, který by nutně město muse lo dotovat. Vzít si na sebe takovou "finanční zátěž" bylo pro město samozřejmě neúnosné a proto městské zastupitelstvo tuto možnost nepřijalo... Spol.s.r.o. "KVARTA", jak se nazvala povedená čtyřka svazáckých novinářek z ačala připravovat převzetí týdeníku pod své vydavatelství. Toto všechno bylo s tichým souhlasem kanceláře přednosty okresního úřadu vedené JUDr. Zdeňkem Kub alčíkem veřejnosti předkládáno jako "vznik nového prostějovského týdeníku".Spo lečnost KVARTA se stavěla do role záchranců okresních novin, které by údajně j inak byly "odsouzeny k zániku". Upozornění ze strany početné čtenářské obce, ž e jde o podporu upevňování pozic starých struktur ve společnosti nebral okresn í úřad v potaz. Jde o případ nikoliv ojedinělý. Máme informace z celé ČR o tom , že podobným způsobem upevňovala bolševická tzv. posttotalitní garnitura své pozice zejména proto, aby měla i nadále pod svojí kontrolou regionální tisk. U možnit předání těchto důležitých informačních medií do rukou demokratických si l, by se v mnoha případech pro současnou ekonomicko-bolševickou diktaturu rovn alo sebevraždě.

Dokončení příště. Marek KOŘÍNEK