Wikipedista:Capcef/Pískoviště

Václav Šindelář
Narození 15. února 1994 (26 let)
Mladá Boleslav
Česko Česká republika
Pseudonym Anatol Svahilec
Povolání producent
Ocenění Mistr ČR Slam Poetry 2014
Příbuzní Luděk Šindělář – otec
„Všichni myslí, nikdo neví.“
Chybí svobodný obrázek.

Václav Šindelář (* 15. února 1994 Mladá Boleslav) je mladý divadelník, básník a producent. V některých kruzích je znám pod uměleckým pseudonymem Anatol Svahilec. Věnuje se několika uměleckým odvětvím, jako např. Slam poetry, vlastnímu divadlu Panoptikon Barikáda a dalším.

Život a vzděláníEditovat

Své rané mládí strávil v Mladé Boleslavi. Poté se přestěhoval do Plzně, kde vychodil Masarykovo gymnázium. Již při středoškolských studiích projevoval svůj dramatický talent, neboť hru z jeho autorské dílny s názvem Sakra Hamlet hrálo s nemalým úspěchem divadelní uskupení Tomáš Jedno, kterého byl sám členem. Zmiňované představení se dočkalo více než třiceti repríz v divadle Dialog. Také na střední škole působil v časopisu s názvem MaschinenGewehr - radost třímat v rukou (sám vymyslel název), kam přispíval svou pravidelnou rubrikou Svahilcův točený salám. V ní se snažil vtipně reflektovat současnou společenskou situaci. Po dokončení Masarykova gymnázia měl roční přestávku od studia, ve které musel pracovat na stavbě. Poté se dostal na pražskou DAMU na odvětví producent. Tam v současné době studuje. V srpnu 2015 se zapojil do projektu Boleslavan, přesto aut se štítí. Pokud se ho někdo zaváže plnit, zároveň slibuje, především sám sobě, že rok se nesveze v osobním autě. K dopravě musí využívat nohy, vlak, letadlo a další alternativní dopravní prostředky.

Anatol SvahilecEditovat

Jeho pseudonym vznikl již na střední škole. Je složen ze jména letadla z první světové války a z lingvistické hříčky, neboť sice existuje jazyk svahilština, ale neexistuje žádný kmen Svahilců. Proto tedy takto zvolená přezdívka. Vystupuje s ní ve Slam poetry a publikoval s ní v časopisu MaschinenGewehr. Mnoho lidí ho dnes zná právě pod tímto pseudonymem.

Panoptikon BarikádaEditovat

Divadelní projekt Panoptikon Barikáda má za cíl vytvořit specifickou platformu k uskutečnění uměleckých i neuměleckých výtvorů dramatického či výtvarného charakteru prostřednictvím zkonstruování speciálního řešení divadelního prostoru, který, soudě podle skýtaných možností a parametrů, dosud neměl obdoby. Jedná se o scénu využívající principu zdvojeného a převráceného amfiteátru: jeviště ve tvaru uzavřeného mnohoúhelníku (simulujícího kruh) zcela obklopuje hlediště složené z daného počtu sedadel, která umožňují divákům se na sobě navzájem nezávisle otáčet a sledovat tak kdykoli během představení jakékoli místo na jevišti. Tím je dosaženo efektu, kdy je návštěvník v prostoru zcela obklopen scénou, která na něj může působit ze všech stran a je tedy jeho volbou, kam svou pozornost zaměří. Tento potenciál nabízí mnoho možností z hlediska činoherní, choreografickém hudební či galerijní experimentální formy, koncept lze pojmenovat jako „panoptikon“. Václav Šindelář celý projekt vymyslel, poskytl na něj finanční prostředky a v současné době tam působí jako divadelní řiditel.

  • Technické parametry:
  • Počet otočných židlí: 90 + 1 (inspice)
  • Počet okruhů židlí: 5
  • Otočný perimetr jedné židle: 0.75 m – 360°
  • Počet segmentů: 18
  • Složení jednoho segmentu: 10 europalet + 3 OSB desky
  • Průměr: 12.70 m
  • Hloubka jeviště: 1.75 m
  • Výška jeviště: 1.20 m

DíloEditovat

Slam poetryEditovat

Do Slam poetry vstoupil na jaře roku 2014. Hned zaujal svým výstupem Mamut a začal být zván na pravidelné exhibice, které dokázal vyhrávat. Na podzim 2014 pak postoupil z plzeňského regionálního kola na mistrovství republiky, kde zvítězil a stal se tedy mistrem ČR ve Slam poetry 2014. Slamu se stále aktivně věnuje, některé akce již sám zařizuje a přivedl k tomuto žánru několik dalších úspěšných vystupujících. V roce 2015 reprezentoval českou Slam poetry na Mistrovství Evropy v Estonsku. Jeho texty vynikají spojením humoru se společenskou satirou a kladou nemalé požadavky na všeobecný přehled publika. V současné době patří mezi nejlepší a nejaktivnější slamery.

Jeho nejvýznamnější básnická díla:

  • Mamut - prvotina, jde o první rituální slam s prvky futurismu
  • Dráhy - jeho asi nejúspěšnější báseň. Pojednává o situaci, kdy chtěl jít autor ve vlaku na toaletu, ale protože se dva vagony rozpojily, musel je sám držet až do Budapešti. Text je původně šestiminutový, byl zkrácen i na tři minuty.
  • Kam odcházíš, vypadni - slam reagující na současnou imigrační krizi. Využívá alegorie a přirovnání lidí ke zvířatům. Dal by se označit za bajku, neboť ptáci mají lidské vlastnosti a na konci se nachází i ponaučení. Mnohými označován za jeho nejlepší.
  • Kosmický výlet - historický epos o nezdařeném vystřelení medvědů do kosmu
  • Plodná jízda - velmi originální počin. Jeho první báseň napsaná v ženském rodě. Vypráví v něm příběh ženy, která je nucena rodit na bicyklu, protože se nestihne dostat včas do nemocnice. Vše nakonec šťastně skončí, jde tedy o romanci.
  • Žížala - slam, se kterým zvítězil na mistrovství ČR. Šindelář zde představuje žížalu, která si stěžuje na těžký život na Žižkově.
  • Smrtikol - složení poklony jeho kolu. Svěřuje se v něm o své lásce ke svému kolu, ač se na něm téměř nedá jezdit. Používá patosu a spleenu. Tato báseň je industriálně-milostná.
  • Holota - existenciální báseň. Autor vyjadřuje své obavy z toho, že by mohl být plešatý.
  • Sámslam - veršovaný návod pro mužskou masturbaci. V něm byl použit již zlidovělý verš - "K ženství kompatibilní příslušenství."
  • Hygislam - satirický text, kritizující českou chamtivost. Jde o kritický realismus. Je v něm použito i několik epigramů - "Český člověk s instinktem se rodí, no přece se to nevyhodí." Autor v něm nese dvě umyvadla do prodejny.

Dramatická činnostEditovat

  • Kőrforgalom Színház - Államvédelmi Hatóság - jeho autroská hra. Jde o představení označované jako klauniáda. Všichni herci jsou při něm na obličeji namalování bílými barvami. Celé představení probíhá v maďarsko-slovenském znění. Jedná se o první hru, napsanou přímo prostory Panoptikonu Barikáda a dokonale využívá jeho prostoru. Pojednává o maďarské státní bezpečnosti (Államvédelmi Hatóság). Ta se snaží prostor divadla zbavit veškerých cizích živlů. Stírá se tak rozdíl mezi herci a publikem. Hra je velmi průkopnická a ukazuje směr, kterým by se mohlo moderní drama v příštích letech ubírat.
  • Sakra Hamlet - inscenace a parafráze Shakespearovy hry Hamlet. Zpracovává ho vtipnou, přesto stále dramatickou a zčásti i edukativní formou. Hra se dočkala několik desítek repríz a byla velmi úspěšná.

OdkazyEditovat