Buď safe online

Buď safe online je nevýdělečný osvětový projekt pod záštitou MŠMT, který vzdělává děti na základních školách, jak se na internetu chovat správně a bezpečně.

Projekt Buď safe online vznikl ve spolupráci s influencerem Jirkou Králem a odborníky z technologické společnosti Avast. Avast celý projekt sponzoruje a řadí mezi své přední CSR aktivity.

Původní myšlenkou projektu bylo pořádání vzdělávacích přednášek odborníků z Avastu a Jirky Krále na školách po celé České republice. Avšak díky obrovskému zájmu ze strany škol bylo potřeba najít nové řešení, jak s touto problematikou seznámit co nejširší publikum. V březnu 2020 představil projekt Buď safe online unikátní interaktivní online kurz, ve kterém  se za necelého půl roku podařilo edukovat 6x více dětí než prostřednictvím přednášek se stejným zaměřením za dva roky.Původní myšlenkou projektu bylo pořádání vzdělávacích přednášek odborníků z Avastu a Jirky Krále na školách po celé České republice. Avšak díky obrovskému zájmu ze strany škol bylo potřeba najít nové řešení, jak s touto problematikou seznámit co nejširší publikum. V březnu 2020 představil projekt Buď safe online unikátní interaktivní online kurz, ve kterém  se za necelého půl roku podařilo edukovat 6x více dětí než prostřednictvím přednášek se stejným zaměřením za dva roky.

Historie projektuEditovat

V březnu 2018 byl projekt oficiálně zahájen tiskovou konferencí organizovanou v prostorách kavárny Zetko, za účasti novinářů, Jirky Krále a odborníků z Avastu.

Projekt začal jako celostátní soutěž o přednášky s influencerem Jirkou Králem. Každý měsíc mohly základní školy z vybraného regionu České republiky soutěžit o návštěvu a přednášku o bezpečnosti týmu Buď safe online. Formou interaktivní besedy bylo proškoleno přes 3 000 dětí ve věku 9−13 let. Během workshopu bylo dětem na konkrétních příkladech z praxe názorně vysvětleno, jak předcházet rizikům spojeným s používáním internetu a moderních technologií. Paralelně k tomu vznikaly vzdělávací video tutoriály a interaktivní kanál na instagramu, kde se děti mohou zábavnou a jim blízkou formou vzdělávat o rizicích na internetu a informovat se o aktuálních internetových hrozbách.

V roce 2020 tým Buď safe online vyhlásil konec celostátní soutěže a novinku: Interaktivní online kurz, který pomáhá dětem správně řešit rizikové situace, jako je seznamování, agrese nebo podvody na internetu. Využívat ho mohou i učitelé při školní výuce. V kurzu vystupují čeští influenceři, kteří společně s Jirkou Králem tento vzdělávací projekt podporují Gejmr a Alkan.

Kurz je zaměřený na prevenci v oblasti online bezpečnosti a obsahuje témata jako bezpečná komunikace a seznamování na sítích, bezpečnost v online hrách nebo online podvody

Od července 2020 je online kurz Buď safe online dostupný také na Slovensku. Plně lokalizovaná verze kurzu obsahuje také výstupy předních slovenských influencerů: Matěje Slažanského, a Kelohapa, kteří se rozhodli tento projekt podpořit.

Online kurzem si od března do září 2020 prošlo již přes 30 000 českých a slovenských dětí.

Projekt Buď safe online staví na konkrétních příkladech z praxe. K dětem promlouvá chytlavou a jim blízkou formou, a to v prostředí online kurzu, skrze sociální sítě, blog a videa s návody, jak jednotlivým hrozbám předcházet.

Ocenění a spolupráce.Editovat

Projekt Buď safe online má záštitu MŠMT, Policie České republiky a úzce spolupracuje s projektem E-bezpečí, který je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi.

V roce 2020 se Avast a tým Buď safe online rozhodly podpořit také osvětovou kampaň, která doprovázela dokumentární film V síti, pojednávající o zneužívání dětí na internetu.Témata online kurzu pak navázala na dokumentární film Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, jehož osvětové kampaně je Avast generálním partnerem.

Projekt získal také řadu ocenění včetně Cen SDGs 2019, Effie Awards 2019 a WebTop100.

Odkazy a referenceEditovat

Nový kurz od Buď safe online učí děti bojovat s kyberšikanou a odhalovat falešné profily

Mezinárodní průzkum: Jak hodnotili rodiče distanční vzdělávání?

Výuka na dálku: Nejvíc byli spokojeni Australané, Američané, Slováci a Češi

Desetileté děti milují TikTok! Co všechno rodiče vůbec netuší a měli by

Škola na dálku: Kromě výuky děti na internetu trávily další čtyři hodiny denně

Nebezpečný sexting, šikana a další nástrahy on-line světa: 5 rad pro rodiče

Predátoři z filmu V síti. Někdo byl u soudu, jiný s dětmi na lyžáku, žasne Klusák

Film V síti doplňuje masivní kampaň. Nabídne i kurz, jak řešit nebezpečné situace online

Populární Jirka Král školil děti, aby neuvízly „v síti“

Děti na internetu. Co si myslí rodiče a jaká je pravda? Výsledky průzkumu překvapily

Sociální sítě dětem zakázat nejde, ale mluvte o nich, říká expertka

Více než čtvrtina českých dětí se na internetu setkala s posměchem a nadávkami, rodiče často nic netuší

E-bezpeci